Tina Maze in njena čestitka Sloveniji: V tem smo edinstveni

Po njeni zaslugi je slovenska zastava ob zvokih Zdravljice zaplapolala tudi na najvišjem olimpijskem drogu. In kako smučarska šampionka Tina Maze svojo 35-letno državo dojema danes, torej slabo desetletje po tekmovalni upokojitvi?
"Vse najboljše, Slovenija. Vsako stotinko," je ob 35. obletnici osamosvojitve v svojem slogu dejala najboljša slovenska alpska smučarka vseh časov Tina Maze. Prav stotinke so pogosto odločale o njeni rezultatski usodi.
Večkrat se je znašla na napačni strani te nepredvidljive igre, še pogosteje pa na pravi. Na zmagovalni. Tudi v Sočiju leta 2014, ko si je s Švicarko Dominique Gisin razdelila smukaško olimpijsko zmago, nekaj dni zatem pa postala še olimpijska prvakinja v veleslalomu.
Zdravljici, katere verz je zapisala na stegenski del smučarskega dresa, je kar štirikrat prisluhnila tudi na svetovnih prvenstvih. Pa kajpak ob osvojenem velikem kristalnem globusu, do katerega je prišla z rekordnim številom točk. Ali pa ob 26 zmagah v svetovnem pokalu, od katerih je kar tri slavila v Mariboru, kjer je v času njene kariere še domovala Zlata lisica.

Vselej za Slovenijo. "Pa saj druge izbire niti nisem imela," v smehu odgovarja ena največjih zvezdnic slovenskega športa in dodaja: "Košarkarji, nogometaši ali hokejisti se lahko borijo za svoje klube. Smučarji se pač večinoma le za državne barve. V to smo nekako prisiljeni. Da, sliši se grobo. A danes sem na to neizmerno ponosna. Vem tudi, da bi bila moja življenjska pot brez športa in države povsem drugačna."
Preprostost in povezanost, v tem smo edinstveni
Prav v prihodnji zimi bo obeležila deseto obletnico uradnega konca veličastne kariere, s tovrstne časovne in čustvene oddaljenosti pa so njene misli toliko bolj čiste. "Ko greš prek športa v svet, se ti odpirajo raznolike možnosti. A vedno sem vedela, da mi je zdravo bazo dala prav Slovenija. In to je tisto, v čemer smo najboljši in najmočnejši. Premoremo dobre ljudi, ki skrbijo drug za drugega," pripoveduje kar šestkratna slovenska športnica leta.

Ko govori o državi, izpostavlja človeško preprostost in povezanost. "V tem smo edinstveni," poudarja Tina, ki se zaveda, da so del slovenskega vsakdana tudi polarizacija, nevoščljivost in pogosta prerekanja. "Ko je treba, znamo strniti svoje vrste. Obenem pa verjamem, da se vsak pri sebi zaveda, kaj je v življenju najpomembnejše. Do tega se moramo ravnati odgovorno. Športniki smo pri tem lahko vzor," pravi 43-letna slovenska olimpijka, navdušena tudi nad naravnimi lepotami svoje domovine.
Ko jo vprašamo, katere dele države bi najraje razkazala hčerki Anouk, začne kar streljaj od družinske hiše. "Živimo ob Soči, pa imam občutek, da smo jo še premalo raziskali. To je raj na zemlji. Rada imam pohodništvo. Žal so temperature za obisk bližnjega Sabotina te dni previsoke. Morda bi jo peljala na Koroško in se povzpela na Peco ali Raduho. Sicer pa ne manjka lepih koncev, kamor bi lahko peljala otroka. Vprašanje je le, ali znamo starši otroke usmeriti na pravo pot ali jih raje pustimo s telefoni in drugimi ekrani," je pogovor ob dnevu državnosti zaključila Tina Maze.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje